طب سوزنی 
طب سوزنی
 مطالب این صفحه 
 

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمانی طب سنتی کشور چین است. در این روش درمانی که برای درمان بیماری‌های مختلف به کار می‌رود، سوزن‌های بسیار باریک در نقاط خاصی از بدن بیمار وارد می‌شوند. این روش درمانی قدیمی به تنهایی و یا همراه با سایر روش های درمانی مورد استفاده قرار می‌ گیرد و درمان با طب سوزنی در فیزیوتراپی یکی از رایج‌ترین و موثرترین روش‌های درمانی است. این روش از هزاران سال پیش برای درمان طیف وسیعی از بیماری ‌ها کاربرد داشته است که شامل انواع سردرد، بیماری های گوارشی، اختلالات عضلانی، درد گردن، کمر و… می شود.

همانطور که می دانیم، طب سوزنی روش درمانی خاص و منحصر به فردی برای بازگرداندن سلامتی بیماران است. طب سنتی چینی، طب سوزنی را به عنوان تکنیکی برای متعادل کردن جریان انرژی یا نیروی حیات معرفی می کند. پزشکان طب سوزنی معتقدند که انرژی از طریق مسیرها در بدن جریان می‌ یابد و با قرار دادن سوزن ها در نقاط خاص در امتداد این مسیر ها، جریان انرژی بدن، دوباره می تواند در کل بدن گردش داشته باشد.

بیشتر بخوانید

موارد منع طب سوزنی

به علاوه خیلی از پزشکان غربی، طب سوزنی را محرکی برای حرکت اعصاب، ماهیچه ها و بافت های همبند می دانند. همچنین برخی از پزشکان نیز معتقدند که طب سوزنی حرکت مسکن های طبیعی بدن را تقویت می کند.البته در این ما بین، ناگفته نماند که بعضی بیماری ها و اختلالات وجود دارد که با وجود آنها نباید از طب سوزنی استفاده کرد. این اختلالات و بیماری ها شامل موارد زیر است:

با در نظر گرفتن موارد خاص و در میان گذاشتن آنها با پزشک می توان مطمئن شد که آیا طب سوزنی برای شما مناسب بوده است یا خیر.

طب سوزنی با جریان الیکتریکی طب سوزنی

منظور از سوزن خشک چیست؟

“سوزن خشک” یا DRY NEEDLING نام امروزی روش طب سوزنی با تغییرات کلی در روند درمان است. روش درمانی سوزن خشک، پس از مطالعات وسیع و آزمایشات گسترده بر روی سیستم عصبی عضلانی و سیستم اعصاب به رسمیت شناخته شده است. منظور از سوزن خشک نیز سوزن‌ های بسیار نازکی است که به پوست نفوذ می‌کنند و نقاط خاص و بافت‌های عضلانی و پیوندی زیرین را تحریک می‌کند.

استفاده از طب سوزنی در فیزیوتراپی به یک فیزیوتراپیست اجازه می‌دهد تا بافت‌هایی را که به صورت دستی قابل لمس نیستند، هدف قرار دهد.

موارد کاربرد طب سوزنی در فیزیوتراپی

از طب سوزنی در فیزیوتراپی برای درمان بسیاری از مشکلات فیزیکی و بیماری ‌ها استفاده می ‌شود.

برای تکمیل طول درمان با طب سوزنی با استفاده از این روش، معمولا به چند جلسه مراجعه احتیاج است. درمان با طب سوزنی در فیزیوتراپی دردناک نیست و بیشتر مراجعان فرو رفتن سوزن‌ها در پوستشان را احساس نمی‌کنند. تنها درصد کمی از مراجعان سوزش خفیف یک ثانیه‌ای(مانند شوک الکتریکی) را گزارش نموده‌اند. البته میزان درد ناشی از سوزن خشک به مهارت فیزیوتراپیست در استفاده از این روش بستگی دارد.

طب سوزنی

چگونگی تسکین درد با روش طب سوزنی

در این بخش از مقاله به چگونگی تاثیر روش طب سوزنی بر تسکین درد می‌پردازیم. این فرآیند شامل ۴ مرحله است.

اختلال در موتور عضله و شل شدن عضلات: فرو کردن سوزن خشک در عضلات موجب ایجاد اختلال در موتورهای عضله و شل شدن آن‌ها می‌شود.

تحریک روند بهبود طبیعی با ایجاد پارگی سطحی: با فرو کردن سوزن خشک در پوست و ایجاد پارگی سطحی توسط سوزن، فرایند بهبود طبیعی تحریک شده و موجب کاهش درد می‌شود.

تحریک مسیرهای عصبی: فرو کردن سوزن مخصوص در نقاط خاصی از بدن، باعث توقف رسیدن درد به سیستم اعصاب مرکزی بدن می‌شود. بدین منظور سرکوب اپیوئیدها در سطح نخاع سرکوب می‌شوند. سپس کنترل دروازه ی درد درد صورت می‌گیرد. در مرحله آخر با فعال شدن نوروترانسمیترها در سیستم عصبی مرکزی، باعث کاهش درد در سایر نواحی بدن کمک می‌شود.

آزاد سازی برخی مواد: فرو کردن سوزن خشک در نواحی خاصی از بدن، موجب آزاد سازی برادی کینین، ماده‌ی P و سایر پروتئین ها و نوروترانسمیترهای بدن می‌شود. آزاد شدن این مواد شیمیایی در بدن پاسخ شیمیایی محلی ایجاد می‌کند که پاسخ موجب بسته شدن مسیر انتقال پیام درد به سیستم می‌شود.

فواید استفاده از طب سوزنی در فیزیوتراپی

در مواردی که فیزیوتراپیست‌ها از درمان با طب سوزنی استفاده می‌کنند، معمولاً این تکنیک بخشی از یک برنامه درمانی بزرگتر است. اما در برخی از موارد نیز به تشخیص متخصصین، روش طب سوزنی به تنهایی و بدون استفاده از سایر روش‌ها برای درمان بیماری‌ها یا تسکین دردها به کار برده می‌شود. معمولا فیزیوتراپیست‌ها برای تسکین درد یا بهبود دامنه حرکت از روش طب سوزنی استفاده می‌کنند. نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از طب سوزنی در فیزیوتراپی فواید زیادی دارد. برخی از این فواید عبارتند از:

اگر به دنبال طب سوزنی در زنجان هستید کلینیک فانتوم دارای انواع خدمات طب سوزنی از جمله موارد ذکر شده بوده و یکی از بهترین کلینیک های طب سوزنی در زنجان می باشد. برای مشاوره و گرفتن نوبت در منزل و یا آشنایی با کلینیک فیزیوتراپی فانتوم کلیک کنید.

 

فیزیوتراپی فانتوم زنجان، مجهزترین کلینیک فیزیوتراپی زنجان، ارائه دهنده خدمات فیزیوتراپی به شما همشهریان عزیز می باشد.

 فواید طب سوزنی
درمان تنگی کانال نخاع با طب سوزنی
درمان تنگی کانال نخاع با طب سوزنی
طب سوزنی در درمان دیسک کمر
طب سوزنی در درمان دیسک کمر
 ویدیو های کلینیک